Toivoa kirjallisuudesta

Kuva: Mielenterveysseura
Aika: 
10.10.2017 - 09:30 till 17:00
Paikka: 
Kampin kauppakeskus, Helsinki
Lisätietoa: 
tiedotus@finlit.fi, p. 0201 131 231 / viestintä

Toivoa kirjallisuudesta -tapahtumassa 10.10. vietetään sekä Aleksis Kiven ja suomalaisen kirjallisuuden päivää että Maailman mielenterveyspäivää.

Aikataulutettu ohjelma

  • 9.30 Aamusoitto (Sanna Salonen – saksofoni, Veera Kuisma – viulu, Onni Rajaniemi – kitara)
  • 12.00 Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran Aleksis Kiven rahaston palkinnon jako ja Suomen Mielenterveysseuran 120-juhlavuoden elämäntyöpalkinnon jako
  • 13.30 Toivoa kirjallisuudesta -kirjailijatapaaminen: Kalle Päätalo: kirjoitustyöläinen ja elämän pimeä puoli, haastateltavana Ritva Ylönen
  • 14.00 Toivoa kirjallisuudesta -kirjailijatapaaminen: Parhaat biisit vievät toisiin maailmoihin, haastateltavana Samae Koskinen
  • 14.30 Toivoa kirjallisuudesta -kirjailijatapaaminen: Summan perintö. Tutkijan ja tyttärenpojan näkökulma, haastateltavana Jussi Jalonen

Päivän huippukohta on SKS:n Aleksis Kiven rahaston 25 000 euron elämäntyöpalkinnon jakaminen merkittävälle kirjailijalle sekä Suomen Mielenterveysseuran Valtakunnallisen mielenterveyspalkinnon jakaminen. – Jakotilaisuutta johdattelee Nummisuutarien Esko (näyttelijä Asko Vaarala).

Koko päivän kello 17 saakka jaamme ja vastaanotamme kaupunkilaisten toivokirjavinkkejä. Toivokirjapuuhun vinkkinsä jättäneet saavat mukaansa Mieli-kirjanmerkin. Helsingin kaupunginkirjaston fillarikirjastosta voi lainata Toivoa kirjallisuudesta -kiertueelta tuttuja toivoa antaneita kirjoja. Päivän aikana tapaamme myös Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran tietokirjailijoita, joiden teoksissa tai omassa elämässä kirjallisuus on antanut toivoa. Vielä tarjoamme tilaisuuden stressitestin tekemiseen, jaamme tietoa mielen vahvistamisesta arjessa ja annamme mahdollisuuden rauhoittua keskellä vilkasta kauppakeskusta.

Lämpimästi tervetuloa!

Tapahtuman järjestävät Suomen Mielenterveysseura, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura ja Helsingin kaupungin kirjasto.