Ohjelma / Programme: 1800-luku ja tulevaisuus / Nineteenth Century Studies and Visions of the Future

Full programme

(Abstraktit ovat ladattavissa alla olevan sessiokartan kautta / Abstracts are available in the list of sessions below)

Ilmoittaudu tästä 15.1.2018 mennessä

Registration by 15th January 2018

**

 

Pääpuhujat / Keynote Speakers

  • Professori / Professor Jari Eloranta, taloushistoria / Economic History, Appalachian State University, USA
  • Professori / Professor Nils Langer, kielentutkimus, vähemmistötutkimus ja -pedagogiikka / Historical Sociolinguistics, Europa-Universität Flensburg, Germany
  • Professori / Professor Hannu Salmi, kulttuurihistoria / Cultural History, Turun yliopisto / University of Turku
  • Professori / Professor Juliet Simpson, taidehistoria / Art history, University of Coventry, UK

 

Sessions

Torstai / Thursday 25.1.2018

  • Venue: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1, Helsinki

9.00–10.00 Kahvi ja ilmoittautuminen / Coffee and Registration

10.00–10.15 Konferenssin avaus / Opening: Ilona Pikkanen

10.15–11.15 Keynote 1: Hannu Salmi: A Century in the Making: Travel in Time, 1800–1900 (Chair: Ilona Pikkanen)

11.30–13.00 Sessiot / Sessions 1–2 

  • 1: 1800-luku – NYT! (pj: Heini Hakosalo; Marja Vuorinen, Vesa Kurkela, Heikki Kokko) (in Finnish) (Abstraktit) 
  • 2: Images of Women (Chair: Hanna-Reetta Schreck; Hanna-Reetta Schreck, Marja-Terttu Kivirinta, Laura-Elina Aho) (in English) (Abstracts)

13.00–14.30 Lounas / Lunch

14.30–16.00 Sessiot 3–4

  • 3: Globaalin ja paikallisen risteyksessä (pj: Leila Koivunen; Johanna Skurnik, Leila Koivunen, Janne Tunturi) (in Finnish) (Abstraktit)
  • 4: Roundtable: Varhaiset naiskirjailijat ja ryhmäbiografian mahdollisuus (pj:t Maarit Leskelä-Kärki & Kati Launis) (in Finnish) (Abstrakti)

16.00–16:30 Kahvi / coffee

16:30–18:00 Sessiot 5–6

  • 5: Naiset, kirjoittaminen ja oikeudellinen tietotaito 1800-luvun Suomessa (pj: Anna Kuismin; Riina Turunen, Kirsi Vainio-Korhonen, Mia Korpiola) (in Finnish) (Abstraktit)
  • 6: Kotona ja kaukana (pj: Hanna-Reetta Schreck; Kaisa Kyläkoski, Helena Tyrväinen, Hannele Ketomäki) (in Finnish) (Abstraktit)

******

Perjantai / Friday 26.1.2018

  • Venue: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1, Helsinki

9.00–10.00 Keynote 2: Jari Eloranta: Nineteenth-Century Finnish Society in International Comparisons (chair: Jari Ojala)

10.15–11:45 Sessiot / Sessions 7–9

  • 7: Text Mining for Transnational Circulation: Research on Society and Business in Swedish and Finnish Nineteenth-Century Newspapers (Chair: Matti La Mela; Mats Fridlund, David E. Andersson, Fredrik Tell, Matti La Mela)  (in English) (Abstracts)
  • 8: Kaanonit muutoksessa (pj. Kati Launis; Sanna Iitti, Anna Kuismin, Ildikó Sirató) (in Finnish) (Abstraktit)
  • 9: Zacharias Topelius futurologina (pj. Leena Kirstinä ja Laura Finne-Elonen; Jyrki Nummi, Jens Grandell, Anna-Kaisa Inkala) (In Finnish and Swedish) (Abstraktit)

11:45–13.00 Lounas / Lunch

13:00–14:00 Keynote 3: CANCELLED Nils Langer: Linguistic Diversity in the Duchy of Schleswig in the Nineteenth Century (chair: Anna Kuismin)

14.00–15:45 Sessiot / Sessions 10–12

  • 10: Russian Contexts (Chair Kati Kallio; Katre Kikas, Elena Voskresenskaya, Viola Capkova & Kati Launis) (in English) (Abstracts)
  • 11: Utopioita ja dystopioita (pj. Leena Kirstinä; Heidi Hakkarainen, Annika Winberg, Pentti Paavolainen) (in Finnish) (Abstraktit)
  • 12: Käsitteet liikkeessä (pj. Saijaleena Rantanen; Heli Rantala, Kati Mikkola) (in Finnish) (Abstraktit)

15:45–16:15 Kahvi / Coffee

16:15–17:45 Sessiot / Sessions 13–14

  • 13: Muutos ja pysyvyys – vanha ja uusi (pj. Kati Mikkola; Petri Paju, Kati Kallio, Tarja-Liisa Luukkanen) (in Finnish) (Abstraktit)
  • 14: Close and Distant Readings (Chair: Kirsi Keravuori; Katja Litola & Johanna Marttila, Asko Nivala; Lieven Ameel) (in English) (Abstracts)

17:45 Vastaanotto / Reception

******

Lauantai / Saturday 27.1.2018

  • Venue: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1, Helsinki

10.00–11.00 Keynote 4: Juliet Simpson: Reframing ‘Nationalisms’ in Art and Cultural Memory at the fin-de-siècle (chair: Hanna-Reetta Schreck)

11:00–12:30 Sessiot / Sessions 15–16

  • 15: Discourses on Reading in the 19th Century and in the Future (Chair: Ilkka Mäkinen; Ilkka Mäkinen, Ilona Savolainen, Jukka Tyrkkö) (in English) (Abstracts)
  • 16: Uusia näkökulmia maataloushistoriaan (pj: Maren Jonasson; Riitta Mäkinen, Auli Bläuer & Hilja Solala, Petri Talvitie) (in Finnish) (Abstraktit)

12:30–13:15 Lounas / Lunch

13:15–15:00 Sessiot 17–18

  • 17: Talonpojat edustajina ja edustettuina valtioyöstä vallankumoukseen (pj: Onni Pekonen/Matti La Mela; Maren Jonasson, Matti La Mela & Onni Pekonen; Sami Suodenjoki) (in Finnish) (Abstraktit)
  • 18: Kansakunta viihteellä (pj: Elsi Hyttinen; Ilona Pikkanen, Mikko-Olavi Seppälä, Elsi Hyttinen) (in Finnish) (Abstraktit)

15:00–15:30 Lopetus: 1800-luvun tutkimuksen päivät 2019 / Ending words

 

Yhteistyössä / In collaboration with: