Maitomainoksista ensimmäiseen naiskerääjään – Uusi Kalevalaseuran vuosikirja sukeltaa sukupuolen muuntuviin merkityksiin

Kalevalaseuran 103. vuosikirja Joustavat sukupuolet – muuntuvat merkitykset valottaa sukupuolen kulttuurisia ristiriitaisuuksia, muutoksia ja pysyvyyksiä moninaisista näkökulmista. Aineistojen avulla teos tuo esiin, miten vanhoja käsityksiä sukupuolesta pidetään yllä ja mikä mahdollistaa toimimisen toisin.
Sukupuolta pidetään nykyään moninaisena ja muuttuvana, identiteetin osana ja sen ilmaisuvälineenä sekä yhteiskunnallisten ja kulttuuristen rakenteiden ilmentymänä. Siitä puhutaan mieluummin monikossa kuin yksikössä.
Kalevalaseuran vuosikirja Joustavat sukupuolet – muuntuvat merkitykset tarkastelee, millaisia murtumia aiempien vuosikymmenten tapaan hahmottaa sukupuoli on tullut. Miten tätä perustavanlaatuista yhteiskunnallista ja kulttuurista jakoa on kyseenalaistettu? Onko sukupuoli joskus ollut pysyvä historiallinen ja kulttuurinen rakenne?
Vuosikirjan artikkeleissa syvennytään esimerkiksi sterilisaation merkitykseen vapaaehtoisesti lapsettomien naisten elämässä, sukupuolikäsityksiin maitomarkkinoinnissa, ensimmäiseen naispuoliseen kansanperinteen tallentajaan Charlotta Europaeukseen (1794–1858) sekä sukupuolen kuvastoihin nuorten suosimissa digitaalisissa ympäristöissä, kuten Youtubessa ja TikTokissa.
Liikkeessä olevat sukupuolen ja seksuaalisuuden määritykset haastavat kulttuurin ja perinteen tutkimusta tarttumaan sukupuoleen kytkeytyviin ilmiöihin sekä vanhoihin ja jatkuvasti rakentuviin nykyaineistoihin uusista suunnista ja tuorein käsittein. Teoksen artikkeleissa arvioidaan kriittisesti, miksi ja millä tavoin vanhoja käsityksiä pidetään yllä ja uusia rakennetaan – toisaalta artikkelit avaavat näkymiä siihen, mikä mahdollistaa toimimisen ja olemisen toisin.
Artikkelikokoelman kirjoittajat ovat perinteen, kirjallisuuden ja sukupuolihistorian tutkijoita.
Niina Hämäläinen, Tarja Kupiainen ja Riikka Taavetti (toim.)
Joustavat sukupuolet – Muuntuvat merkitykset
ISBN 978-951-858-894-1
Kalevalaseuran vuosikirja 103
SKS 2024
Sisällysluettelo
Ilmestynyt.
Lisätietoja, arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt
Kirjojen arvostelukappaleet ja kirjailijoiden haastattelupyynnöt
vapaakappaleet@finlit.fiMitä mieltä olit tästä jutusta?
Tuoreita tiedekirjoja

Pyhä Birgitta ja birgittalaisuus myöhäiskeskiajan Suomessa
Toimittaneet Anna-Stina Hägglund ja Sofia Lahti
Lue lisää

Aineen ja tunteen kylät. Uusmaterialistisia tulkintoja Sivakasta ja Rasimäestä
Toimittaneet Maarit Sireni ja Pertti Rannikko
Lue lisää


Kirjoitetun suomen historia. Kieli ja kirjallistuminen keskiajalta 1800-luvun taitteeseen
Kirsi-Maria Nummila
Lue lisää



Unohtuneet kirjoitukset. Katoaminen kirjallisuushistoriassa
Toimittaneet Sari Kivistö, Katariina Kärkelä, Erika Pihl ja Isa Välimäki.
Lue lisää


