Päättymätön savotta -tutkijaseminaari Taivalkoskella

Päätaloviikon perjantaina kuullaan, mitä Kalle Päätalon romaanit antavat historian, kansatieteen, kielitieteen ja kirjallisuuden tutkijoille. Tarkkuudestaan tunnetun kirjailijan teokset ovat eri alojen tutkijoille mikrohistoriallinen aarreaitta, joka avaa näkymiä suomalaiseen arkeen ja yhteiskuntaan. Tervetuloa Taivalkosken Päätalo-keskukseen julkistamaan kokoomateos Päättymätön savotta – Analyyseja Kalle Päätalon tuotannosta!
Ohjelma
- Tilaisuuden avaus (Päätalo-instituutin johtaja Kati Koivukangas)
- Kustantajan tervehdys (SKS:n kustannusjohtaja Kirsi Keravuori, etäyhteydellä)
- Päättymätön savotta -teoksen esittely (kirjan toimittaja, yliopistonlehtori Maija Saviniemi)
- Näkökulmia Päätalon tuotannon kielitieteelliseen tutkimukseen (emeritusprofessori Harri Mantila, Oulun yliopisto)
- Kunnan jauhoja ja manattua leipää. Toimeentuloturvan rakenteet, käytännöt ja kokemukset 1930-luvun Taivalkoskella (OTT Tuomas Jussila ja FT Jussi Lahtinen, etäyhteydellä)
- Havaintoja kielestä ja omaelämäkerrallisuuden rakentumisesta ääneen luetussa Iijoki-sarjassa (FT Sari Keskimaa)
- Päätalo-tutkimus yhteisenä urkkona – nykyhetki ja tulevaisuus (Harri Mantila, Tuomas Jussila, Jussi Lahtinen ja Sari Keskimaa, keskustelun vetäjänä Maija Saviniemi)
Tilaisuuden juontaa teoksen toimittaja, yliopistonlehtori Maija Saviniemi. Yleisö on tervetullut osallistumaan loppukeskusteluun kysymyksineen ja kommentteineen.
Päätalo-instituutin järjestämä tilaisuus on osa Oulu 2026 -kulttuuripääkaupunkijuhlavuotta.
Tilaa julkistettava teos painettuna 24,90 € (norm. 32 €) SKS:n verkkokaupasta kirjat.finlit.fi käyttämällä ostoskorissa alennuskoodi PÄÄTALO2026. Ilmainen toimitus. Etu on voimassa 31.8.2026 saakka.
Tietoa teoksesta:
Päättymätön savotta. Analyyseja Kalle Päätalon tuotannosta. Toimittanut Maija Saviniemi. Tietolipas 305. SKS 2026.
Kalle Päätalo on yksi Suomen luetuimmista kirjailijoista, mutta hänen laajaa tuotantoaan on tutkittu toistaiseksi verrattain vähän. Päätalon tuotanto ja laajat arkistot tarjoavat kuitenkin tutkimusaiheita monille eri aloille – suorastaan päättymättömän savotan. Erityisesti Iijoki-sarja on poikkeuksellisen rikas lähde suomalaisen yhteiskunnan, arjen ja ajattelutapojen tutkimukselle.
Päättymättömässä savotassa Päätalon teoksiin uppoutuvat historian, kansatieteen, kielitieteen ja kirjallisuuden tutkijat. Teosten tarkastelu paitsi kielellisenä ja kirjallisena kokonaisuutena myös mikrohistoriana ja muistitietoaineistona avaa näkökulmia muun muassa suomalaisten arjen ja yhteiskunnan muutokseen sekä ruokahistoriaan.
Romaanien ohella tutkijat tarttuvat sähköiseen tekstikorpukseen ja aiemmin vähän käytettyihin arkistoaineistoihin, kuten kustannustoimittajan muokkaamiin käsikirjoitusversioihin ja Päätalon kirjoitusharjoituksiin.