Veli-Matti Pynttäri: Koelmia, juttuja ja tarinoita. Esseekirjallisuuden historiaa Suomessa sadan vuoden ajalta – SKS:n yleisöluentosarja

Veli-Matti Pynttäri, FT, Kotimainen kirjallisuus:
Koelmia, juttuja ja tarinoita. Esseekirjallisuuden historiaa Suomessa sadan vuoden ajalta
Tunnetusti hankalasti määriteltävänä kirjallisuudenlajina essee jää usein kirjallisuushistorian katveisiin. Minkälaisiin aiheisiin kirjailijat ovat tarttuneet esseissään Suomessa 1900-luvun alusta nykypäivään? Luento on osa Koneen säätiön rahoittamaa tutkimushanketta Suomalaisen esseen historia.
Moderaattorina toimii Viliina Silvonen, FT, folkloristiikka. Tilaisuutta on myös mahdollista seurata etäyhteydellä osoitteessa https://youtube.com/live/jzwe6WDF4nc?feature=share
Lämpimästi tervetuloa!
SKS:n juhlasaliin mahtuu 100 henkeä.
Sisäänkäynti liikuntaesteisille on SKS:n Mariankadun puoleiselta ulko-ovelta soittamalla ovisummeria tai numeroon 040 534 8933 (ks. Esteettömyys).
Suosittelemme saapumaan SKS:aan julkisilla liikennevälineillä, pyörällä tai jalan.
Luentosarjan myöhempi ohjelma:
10.3. Venla Sykäri: Eeppisen runon laulajat ja Lönnrot
14.4. Laura Kokko: Kirjailija Volter Kilpi ja muuntuva huonokuuloisuuden kokemus
12.5. Sanna Supponen: Vanhimmat säilyneet kirjallisen kulttuurin aineistot Suomessa
2.6. Mari Viita-aho: Museot viheliäisten kulttuuriperintöongelmien äärellä