Uutuuskirja: Lukemisen kriisi on myös ymmärtämisen kriisi

Miksi kirjoja pitäisi lukea, kysyy Kalle Puolakan tuore filosofinen tutkielma Miksi lukea kirjallisuutta? Teos osoittaa, että kirjallisuuden lukeminen on tärkeä kokemuksellisen tiedon lähde. Kun lukeminen vähenee, vaarana on myös kokemuksen, tiedon ja ymmärryksen kaventuminen.
Miksi kaunokirjallisuutta pitäisi lukea – ja mitä lukeminen meille antaa? Kalle Puolakan uutuusteos Miksi lukea kirjallisuutta? Filosofinen tutkielma tarkastelee kaunokirjallisuuden lukemista estetiikan ja kirjallisuuden filosofian näkökulmasta. Millaisia kokemuksia lukeminen synnyttää ja mitä annettavaa niillä on tiedolle ja ymmärrykselle?
Teoksen keskeinen ajatus on, että kaunokirjallisuus antaa kokemuksellista tietoa: on eri asia tietää, mitä koetaan kuin tietää, miltä kokemus tuntuu. Kaunokirjallisuus nähdään kokemuksellisen kasvun ympäristönä, jossa lukukerrat täydentävät ja syventävät toisiaan. Lukemisen väheneminen digitalisoituvan maailman paineessa – lukemisen kriisi – voi olla myös kokemuksen, tiedon ja ymmärtämisen kriisi.
Teoksen kirjallisuusesimerkkeihin lukeutuvat niin orjuuden jättämät jäljet Toni Morrisonin tuotannossa kuin hellittämätön pelon tunne Herta Müllerin Sydäneläimessä. Morrison ja Müller ovat esimerkkejä tiedollisesti esikuvallisista kirjailijoista, joiden teoksiin voimme perustellusti nojata yrittäessämme ymmärtää maailmaa.
Kirja tarjoaa lukijalle välineitä käsitellä kaunokirjallisuuden herättämien kokemusten merkityksiä sekä pohtia omia lukukokemuksiaan. Se antaa kattavan kuvan niistä tiedollisista merkityksistä, joita estetiikassa ja kirjallisuuden filosofiassa on kirjallisuuteen liitetty.
FT Kalle Puolakka on estetiikan dosentti Helsingin yliopistossa. Kirjallisuuden filosofian lisäksi hänen erikoisalojaan ovat taiteen tulkinnan filosofia, musiikin filosofia, arjen estetiikka ja John Deweyn filosofia.
Kalle Puolakka
Miksi lukea kirjallisuutta? Filosofinen tutkielma
Tietolipas 302
ISBN 978-951-858-985-6
SKS 2025
Sisällysluettelo
Ilmestynyt.
Lisätietoja, arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt
Kirjojen arvostelukappaleet ja kirjailijoiden haastattelupyynnöt
vapaakappaleet@finlit.fiMitä mieltä olit tästä jutusta?
Tuoreita tiedekirjoja

Pyhä Birgitta ja birgittalaisuus myöhäiskeskiajan Suomessa
Toimittaneet Anna-Stina Hägglund ja Sofia Lahti
Lue lisää

Aineen ja tunteen kylät. Uusmaterialistisia tulkintoja Sivakasta ja Rasimäestä
Toimittaneet Maarit Sireni ja Pertti Rannikko
Lue lisää


Kirjoitetun suomen historia. Kieli ja kirjallistuminen keskiajalta 1800-luvun taitteeseen
Kirsi-Maria Nummila
Lue lisää



Unohtuneet kirjoitukset. Katoaminen kirjallisuushistoriassa
Toimittaneet Sari Kivistö, Katariina Kärkelä, Erika Pihl ja Isa Välimäki.
Lue lisää


