Keskustelemuksia: Oudot pohjoiset tunteet

Ahdistusta, umpimielisyyttä, räjähtävää ekstaasia: pohjoinen on ilmansuunta ja mielentila. Suomalaisessa kirjallisuudessa esiintyy kosolti kertomuksia, joissa luodataan pohjoista ja sen tunnekulttuuria. Oudoista pohjoisista tunteista keskustelemme Keskustelemuksien 2. kauden 1. jaksossa Arktinen hysteria -tutkimushankkeen tutkijoiden Elise Nykäsen ja Sarianna Kankkusen kanssa.

Kuuntele jakso alta tai Spotify, Anchor, Apple Podcasts tai Google Podcasts -alustalta:

Keskustelemuksia

Keskustelemuksia on Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran podcast, jossa matkustetaan menneestä nykyisyyteen SKS:n kiehtovien aineistojen ja julkaisujen siivittämänä. Vesa Kyllösen vieraina on tutkijoita ja oman alansa asiantuntijoita, jotka pureutuvat ikivanhoihin ja ihan uusiin kulttuurin, kirjallisuuden, kielen ja historian kysymyksiin. Sarja sopii kaikille kulttuuriperinnöstä ja tutkitusta tiedosta kiinnostuneille. Tervetuloa mukaan!

Uutiset ja puheenaiheet

14.6.2024 - Blogi

Kansatieteilijä Tyyni Vahterin Karjala

10.6.2024 - Uutiset 1

Miten Suomi asutettiin? Tuore historiateos kertoo Suomen rakentamisen tarinan Ylä-Savon asutushistoriasta käsin

4.6.2024 - Uutiset

SKS:n Finna yhdistää nyt Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran arkisto- ja kirjastoaineistot