Arkisto elää – henkilöarkistoista kirjallisuudeksi
Tervetuloa mukaan pohtimaan henkilöarkistoaineistojen merkitystä kauno- ja tietokirjojen inspiraationa ja lähdeaineistona. Millaista on tutkia henkilöarkistoja ja millaisia tunteita ja oivalluksia aineistot herättävät? Millaisista asioista henkilöarkistoaineistot tarjoavat uutta tietoa ja mitä jää arvailun tai mielikuvituksen varaan? Entä millaista on tutkijoiden ja kirjailijoiden, aineistonluovuttajien ja arkiston välinen yhteistyö? Mitä aineistojen luovuttajat miettivät läheistensä aineistojen luovuttamisesta arkistoon ja käyttämisestä kirjojen materiaalina? Tilaisuudessa julkaistaan Katri Viitaniemen kirjoittama elämäkerta Kirkas ja hiljainen – runoilija Helvi Juvosen elämä (S&S).
Ohjelma
15.00 Avaussanat, Katri Kivilaakso
15.10 Jos kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa, mitä kertoo kuvakokoelma? Arkistotutkija Milla Eräsaari kertoo henkilöarkistojen valokuva-aineistoista
15.30 Arkistoaineistosta kirjaksi. Keskustelu henkilöarkistoaineistoista kirjallisuuden lähdeaineistona, mukana kirjailijat Antti Järvi, Suvi Ratinen ja Katri Viitaniemi sekä arkiston kokoelmapäällikkö Katri Kivilaakso
16.15 Yksityisestä yhteiseksi. Helvi Juvosen elämäkerran kirjoittanut Katri Viitaniemi ja Mirjam Polkusen sisarentytär Ulla Gartz keskustelevat Helvi Juvosen ja Mirjam Polkusen aineistoista ja niiden luovuttamisesta arkistoon.
16.45 Malja Helvi Juvosen elämäkerralle ja yksityisarkistoaineistolle! Maljapuheen pitää S&S:n tietokirjallisuuden kustannuspäällikkö Ari Jaatinen.
Vapaa pääsy, ei ennakkoilmoittautumista.
Tilaisuudessa on kuohuviinitarjoilu ja sen aikana on mahdollista ostaa erikoishintaan elokuussa ilmestyvää Helvi Juvosen elämäkertaa.
Lämpimästi tervetuloa!
SKS:n juhlasaliin mahtuu 100 henkilöä.
Sisäänkäynti liikuntaesteisille on SKS:n Mariankadun puoleiselta ulko-ovelta (ks. Esteettömyys).
Suosittelemme saapumaan SKS:aan julkisilla liikennevälineillä, pyörällä tai jalan.
Kuva: Noora Karlsson, S&S.