Julkistustilaisuus: Kirjesampo: 1800-luvun suomalaisia kirjekokoelmia semanttisessa webissä

Julkistustilaisuus
SKS:n juhlasali, Hallituskatu 1, Helsinki
ti 27.5.2025
klo klo 13.15–16.00

Kirjesampo on linkitetyn avoimen datan palvelu ja semanttinen portaali, uusi jäsen yli 20 toisiinsa linkittyvän Sampo-järjestelmän sarjassa sekä osa kansallista FIN-CLARIAH/DARIAH-FI-tutkimusinfrastruktuuria. Aineistokokonaisuus tuo ensimmäistä kertaa kattavasti yhteen keskeisten suomalaisten kulttuuriperintöorganisaatioiden (arkistojen, kirjastojen ja museoiden) 1800-luvun kirjekokoelmien metatietoja.

Kirjesammon aineistot on koostettu 17 suomalaisen kulttuuriperintöorganisaation kokoelmista, ja se sisältää tietoa yli 1,2 miljoonasta kirjeestä ja niihin liittyvästä yli 100 000 henkilöstä, ryhmästä ja organisaatiosta. Nämä suuret aineistot avaavat ainutlaatuisia näkymiä 1800-luvun kirjekokoelmiin ja niiden kautta suomalaiseen kulttuuriperintöön ja sen painopistealueisiin.

Ohjelma

  • 13.15–14.00 Hankkeen esittelyt
    • Constellations of Correspondence -hanke: idea, ihmiset, aineistot ja tulokset,
      FT, dosentti Ilona Pikkanen, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (SKS)
    • Miten Kirjesampo syntyi: matka ”Kirjeiden valtakunnasta” 1600-1800 (Republic of Letters) Suomen suuriruhtinaskuntaan, professori, johtaja Eero Hyvönen, Aalto-yliopisto, Semanttisen laskennan tutkimusryhmä (SeCo), ja Helsingin yliopisto (HELDIG)
    • Kirjesampo osana kansallista FIN-CLARIAH/DARIAH-FI-tietoinfrastruktuuria: linkitetty avoin data, datapalvelut ja rajapintojen käyttö, TkT Jouni Tuominen, Helsingin yliopisto (HELDIG ja HSSH) ja Aalto-yliopisto (SeCo)
  • 14.00–14.30 Kirjesammon esittely
    • Aineistojen muuntaminen ja jalostaminen linkitetyksi avoimeksi dataksi: 1,2 miljoona kirjettä ja 100 000 toimijaa, FT Senka Drobac, Helsingin yliopisto (HELDIG) ja TkT Petri Leskinen, Aalto-yliopisto (SeCo)
    • Kirjesampo-järjestelmän toteutus ja käyttö, väitöskirjatutkija Annastiina Ahola, TkT Petri Leskinen ja väitöskirjatutkija Heikki Rantala, Aalto-yliopisto (SeCo)
  • 14.30–14.45 Kahvitauko
  • 14.45–15.30 Kirjeaineistojen käyttö tutkimustyössä
    • Kulttuuriperintöorganisaatiot, avoin data ja metadata? Esimerkkinä Kansalliskirjaston käsikirjoituskokoelma, tietoasiantuntija Petri Tuovinen, Kansalliskirjasto
    • Kirjeenvaihtoverkostojen analysointi Kirjesammon avulla, väitöskirjatutkija Henna Poikkimäki, Aalto-yliopisto (SeCo)
    • Arkistojen rajat ylittäviä arkistoja. Kulttuuriperinnön tutkimuksen puheenvuoro, FT, dosentti Ilona Pikkanen, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (SKS)
  • 15.30–16.00 Malja Kirjesammolle ja yhteistyölle

Vapaa pääsy. Tilaisuuteen on mahdollista osallistua myös etäyhteydellä Zoomin kautta.
Lue lisää ja ilmoittaudu tilaisuuteen perjantaihin 16.5. klo 16.00 mennessä: https://seco.cs.aalto.fi/events/2025/2025-05-27-kirjesampo/

Kirjesampo-hankkeen takana on Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran, Helsingin yliopiston Digitaalisten ihmistieteiden keskus HELDIG:in ja Aalto-yliopiston tietotekniikan laitoksen semanttisen laskennan tutkimusryhmä SeCo:n muodostama monitieteinen työryhmä ja laaja muistiorganisaatioiden yhteistyöverkosto.

Lämpimästi tervetuloa!

SKS:n juhlasaliin mahtuu 100 henkilöä.

Sisäänkäynti liikuntaesteisille on SKS:n Mariankadun puoleiselta ulko-ovelta (ks. Esteettömyys).

Suosittelemme saapumaan SKS:aan julkisilla liikennevälineillä, pyörällä tai jalan.