Hae SKS:n matka-apurahaa

SKS avaa matka-apurahahaun Itämeren ja Skandinavian alueella tapahtuviin kansainvälisiin tutkimusvierailuihin, konferenssimatkoihin, aineistonkeruuseen ja muihin matkoihin, jotka liittyvät suomalaisen kulttuurin ja kulttuuriperinnön, erityisesti suomen kielen, kirjallisuuden ja perinteen tutkimukseen.

Apurahojen myönnössä voidaan huomioida ympäristöystävällisemmästä matkustamisesta koituvat lisäkustannukset. Yksittäisen matka-apurahan enimmäismäärä on 2000 euroa.

Hakuaika on 9.6.–8.8.2025. Päätökset apurahoista tekee SKS:n tutkimus-, arkisto- ja kirjastovaliokunta elokuun kokouksessaan. Ilmoitamme päätöksistä hakijoille syyskuun alkuun mennessä. Apurahan saajilta odotetaan lyhyttä matkaraporttia apurahan käyttämisen jälkeen.

SKS:n uusi matka-apurahajärjestelmä korvaa Tartossa sijainneen tutkijaresidenssin, josta SKS luopui syksyllä 2024. Apurahojen avulla SKS voi tukea tutkijoiden matkoja joustavammin ja laajemmalle alueelle kuin Tarttoon, vaikka Viro säilyy jatkossakin tärkeänä tutkimusyhteistyön suuntana.

Lisätietoja: tutkimusjohtaja Ville Kivimäki, ville.kivimaki@finlit.fi (lomalla 23.6.–28.7.2025)

Mitä mieltä olit tästä jutusta?

Kiitos vastauksestasi!
Kiitos vastauksestasi.

Mitä mieltä olit tästä jutusta – Herättää kysymyksiä

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

Kerro meille ajatuksistasi

Kiitos vastauksestasi

Uutiset ja puheenaiheet

Placeholder image
17.4.2026 - Blogi

Jäsenkorjaajat – kalevalaisiako?

Nainen turkoosissa uimapuvussa hymyilee kameralle avannosta ja pitää kiinni puutikkaista. Avannon vasemmalla reunalla palaa kynttilälyhty.
16.4.2026 - Uutiset

Polskuttelua, hyvinvointia ja vaarallisia tilanteita – luonnonvesissä uiminen jättää monenlaisia muistoja

16.4.2026 - Uutiset 5

Ronjaruut Koskinen arkistotutkijaksi SKS:aan