Millaisia neuvolakokemuksia sinulla on? Kerro niistä SKS:lle

Kuva: Helsingin kaupunginmuseo.

Suomalaisen Kirjallisuuden Seura ja Oulun yliopiston tutkijat toivovat nyt muistoja ja kokemuksia niin neuvolapalveluiden käyttäjiltä kuin neuvolassa työskennelleiltä. Vastaa muistitietokeruuseen 15.4.2027 mennessä ja voita kirjapalkintoja!

Äitiys- ja lastenneuvolat ovat pitkään olleet suomalaisen terveydenhuollon kulmakiviä. Ilmaiset neuvolapalvelut ovat tavoittaneet raskaana olevat naiset, vauvat ja pikkulapset kattavasti 1950-luvulta lähtien ja vaikuttaneet merkittävästi imeväiskuolleisuuden nopeaan laskuun. Neuvolan kautta myös erilaiset vauvan- ja lastenhoitotavat, ohjeet ja asenteet ovat levinneet perheisiin ja laajemmalle yhteiskuntaan. Monilla on neuvolakäynneistä eläviä muistikuvia. Äitiysneuvolakäynnit tai omien lasten neuvolakäynnit ovat usein jääneet vielä lapsuuden kokemuksia paremmin mieleen.

Saitko neuvolasta apua ja tukea? Millaisina koit neuvolassa tehdyt tutkimukset ja toimenpiteet? Entä millainen merkitys neuvolalla on ollut sinulle tai perheellesi? Haluamme kuulla neuvolakokemuksistasi lapsena, vanhempana, odottavana äitinä, kumppanina tai muuna neuvolapalveluiden käyttäjänä. Samoin meitä kiinnostaa muistosi työskentelystä neuvolassa. Voit kirjoittaa nykyisestä suhteestasi neuvolaan tai muistella menneitä.

Neuvolassa-keruun järjestävät Suomalaisen Kirjallisuuden Seura ja Oulun yliopiston tutkimushanke Vauvoja koskeva tieteellinen tieto ja neuvolaohjeistus 1900-luvun jälkipuoliskolla (Ella ja Georg Ehrnroothin säätiö, Suomen kulttuurirahasto). Vastaukset arkistoidaan SKS:n arkistoon, sähköisinä saapuneet myös Tietoarkistoon. Tiedotamme keruun tuloksista syksyllä 2027 ja arvomme kaikkien vastaajien kesken kirjapalkintoja.

Lisätietoja

Keruut

Arkisto

+358 201 131 240

Mitä mieltä olit tästä jutusta?

Kiitos vastauksestasi!
Kiitos vastauksestasi.

Mitä mieltä olit tästä jutusta – Herättää kysymyksiä

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

Kerro meille ajatuksistasi

Kiitos vastauksestasi

Uutiset ja puheenaiheet

13.10.2026 - Kirjatiedotteet

Kalevalaseuran vuosikirja tarjoaa näkökulmia maisemaan ja kulttuuriperintöön

9.10.2026 - Uutiset

Anja Snellmanille Aleksis Kiven palkinto

9.10.2026 - Uutiset

Tieteellinen maailmankuva – mitä se on ja missä se näkyy? Vastaa keruuseen osana Heurekan 40-vuotisjuhlaa!