SKS hakee vanhempaa tutkijaa

Suomalaisen Kirjallisuuden Seura ry (SKS) on vuonna 1831 perustettu tieteellinen seura ja kulttuurijärjestö, jonka tarkoituksena on harjoittaa ja edistää suomalaisen kulttuurin ja kulttuuriperinnön tutkimusta ja tunnetuksi tekemistä. Seuran osastot ovat tutkimusosasto, arkisto, kirjasto, tiedekustantamo, Kirjallisuuden vientikeskus FILI sekä hallinto- ja talousosasto. SKS:aan kuuluu noin 2 100 jäsentä ja sen palveluksessa työskentelee noin 65 henkilöä.
SKS hakee vakituiseen työsuhteeseen
VANHEMPAA TUTKIJAA
Vanhemman tutkijan tehtävänä on tehdä perinteeseen ja kulttuuriperintöön liittyvää tutkimusta sekä kehittää ja johtaa erityisesti SKS:n arkiston kokoelmiin kuuluvien aineistojen tutkimukseen liittyviä hankkeita. Työhön kuuluu lisäksi osallistumista tiedeviestinnän suunnitteluun ja toteutukseen, yhteistyötä SKS:n eri osastojen ja seuran sidosryhmien kanssa sekä tutkimusosaston hallinnollisia tehtäviä.
Vanhemmalta tutkijalta edellytetään näyttöjä itsenäisestä tutkimustoiminnasta ja tutkimusrahoituksen hankkimisesta. Tehtäväntäytössä katsotaan eduksi kokemus monitieteisestä tutkimusyhteistyöstä ja tutkimushankkeiden johtamisesta.
Vanhemmalla tutkijalla tulee olla tohtorintutkinto jollakin perinteen tai kulttuuriperinnön tutkimuksen alalla (folkloristiikka, perinteentutkimus ja niiden lähialat). Dosentin arvo katsotaan ansioksi. Valittavalta edellytetään hyvää suomen kielen taitoa ja muuten monipuolista kielitaitoa.
Tehtävä sijoittuu SKS:n monitieteiselle tutkimusosastolle, jossa työskentelee tutkijoita yli kymmeneltä eri tieteenalalta: https://www.finlit.fi/tutkimus/
Vanhemman tutkijan toimi täytetään 1.10.2025 lukien, ellei valittavan kanssa toisin sovita. Koeaika on kuusi kuukautta.
Palkkahaitari on kokemuksesta ja osaamisesta riippuen 4000–5000 €/kk.
Hae vanhemman tutkijan tehtävää tämän linkin kautta 26.6.2025 mennessä. Päätökset haastatteluun kutsuttavista hakijoista tehdään elokuun alussa.
Lisätietoja antaa tutkimusjohtaja Ville Kivimäki, p. +358 50 351 2170, soittoajat perjantaina 13.6.2025 klo 12.30–14.30 ja torstaina 19.6.2025 klo 9.00–11.00.

Millaista on olla töissä SKS:ssa?
Meillä SKS:ssa työskentelee monen eri alan osaajia, yhteensä noin 80. Tutustu työntekijöidemme uratarinoihin ja kokemuksiin siitä, millaista on työskennellä osana monitieteistä tutkimus- ja kulttuurilaitosta!