SKS:aan seuran historian ensimmäinen Suomen Akatemian tutkimuksen huippuyksikkö

SKS:n johtama humanistisen nationalismitutkimuksen huippuyksikkö on valittu Suomen Akatemian uudeksi tutkimuksen huippuyksiköksi.
Suomen Akatemia on myöntänyt rahoituksen SKS:n johtamalle humanistisen nationalismitutkimuksen huippuyksikölle vuosiksi 2026–2033. Yksikkö koostuu neljästä osahankkeesta, joita johtavat dosentti Ulla Savolainen Helsingin yliopistossa, dosentti Tanja Vahtikari Tampereen yliopistossa sekä dosentti Ann-Catrin Östman Åbo Akademissa. SKS:n osahanketta ja koko huippuyksikköä johtaa SKS:n tutkimusjohtaja Ville Kivimäki.
Huippuyksikkö on kahdeksanvuotinen ja sen puitteissa monitieteinen joukko tutkijoita tarkastelee nationalismia etenkin historian- ja kulttuurisen muistitutkimuksen näkökulmista. Tehtävänä on selvittää, miten ihmisten kokemukset, tunteet ja muistot ovat vuorovaikutuksessa kansallisten merkitysjärjestelmien kanssa ja kuinka kansakunta rakentuu ihmisten toiminnan kautta.
Huippuyksikön englanninkielinen nimi on Centre of Excellence in Nationalism Research in the Humanities (NARS).
Suomen Akatemian huippuyksikköohjelmaan valittiin 11 yksikköä, joissa työskentelee tutkimusryhmiä yhteensä 13 yliopistosta ja tutkimuslaitoksesta. Suomen Akatemian mukaan huippuyksiköiksi on valittu uudistumiskykyisiä, tieteellisesti erittäin korkeatasoisia ja yhteiskunnallisesti vaikuttavia tutkimusyksiköitä, jotka ovat saavuttamassa oman alansa kansainvälisen parhaimmiston tai kuuluvat jo siihen.
Lisätietoja
Ville Kivimäki
tutkimusjohtaja
Tutkimusosasto
ville.kivimaki@finlit.fi+358 50 351 2170
Lue lisää Villestä


