SKS:n kirjaston johtaja Heli Kautonen siirtyy Turun yliopiston kirjaston johtajaksi

Vuodesta 2019 Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kirjaston johtajana toiminut FT Heli Kautonen on valittu Turun yliopiston kirjaston johtajaksi. Turun yliopiston kirjasto on Suomen suurimpia monitieteisiä yliopistokirjastoja. Kautonen aloittaa uudessa tehtävässä alkuvuonna 2024.

”Jätän SKS:n tehtävän haikein mielin, sillä onhan SKS ainutlaatuinen työpaikka, mutta kiitollisena hyvistä ja antoisista vuosista seuran työntekijänä. Kokemukseni SKS:n kirjaston johtamisesta auttaa minua astumaan ensi vuoden alussa tehtävään Turun yliopiston kirjaston johtajana. Vien uuteen työhön intoni vahvistaa SKS:n ja Turun yliopiston ennestään hyviä suhteita ja kehittää yhteistyötä eritoten näiden organisaatioiden kirjastojen välillä” toteaa Heli Kautonen.

Lämpimät kiitokset Helille kuluneista vuosista – yhteistyö jatkuu uusissa merkeissä!

Mitä mieltä olit tästä jutusta?

Kiitos vastauksestasi!
Kiitos vastauksestasi.

Mitä mieltä olit tästä jutusta – Herättää kysymyksiä

Kerro meille ajatuksistasi

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
Kiitos vastauksestasi

Uutiset ja puheenaiheet

22.2.2024 - Kirjatiedotteet

Kattava uutuusteos geneettisen kritiikin nykyisistä kansainvälisistä suuntauksista

20.2.2024 - Blogi

Lähteiden äärellä. Havaintoja Lönnrotin arkistosta

16.2.2024 - Blogi

Kiistoja karjalaisista itkuvirsistä – Kuka omistaa perinteen?