Keskustelemuksia: Aitolahden koodeksi

Aitolahden pitäjältä, Kiikkisen maatilan ullakolta löytyi 1920-luvulla salaperäinen asiakirjakokoelma. Aitolahden koodeksiksi nimetty, 1600-luvulta peräisin ollut varhainen lainsuomennos päätyi lopulta SKS:n arkistoon. Nyt se on julkaistu digitaalisessa muodossa kaikkien tutkittavaksi. Keskustelemuksien 1. kauden 5. jaksossa Harri Uusitalo ja Maria Niku avaavat, mistä koodeksissa on kyse, kuka sen on tehnyt ja mitä se kertoo aikansa yhteiskunnasta.

Kuuntele koko jakso alta tai Spotify, Anchor, Apple Podcasts tai Google Podcasts -alustalta:

Keskustelemuksia

Keskustelemuksia on Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran podcast, jossa matkustetaan menneestä nykyisyyteen SKS:n kiehtovien aineistojen ja julkaisujen siivittämänä. Vesa Kyllösen vieraina on tutkijoita ja oman alansa asiantuntijoita, jotka pureutuvat ikivanhoihin ja ihan uusiin kulttuurin, kirjallisuuden, kielen ja historian kysymyksiin. Sarja sopii kaikille kulttuuriperinnöstä ja tutkitusta tiedosta kiinnostuneille. Tervetuloa mukaan!

Uutiset ja puheenaiheet

14.6.2024 - Blogi

Kansatieteilijä Tyyni Vahterin Karjala

10.6.2024 - Uutiset 1

Miten Suomi asutettiin? Tuore historiateos kertoo Suomen rakentamisen tarinan Ylä-Savon asutushistoriasta käsin

4.6.2024 - Uutiset

SKS:n Finna yhdistää nyt Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran arkisto- ja kirjastoaineistot