Nuori nainen ja mies katsovat ja kuuntelevat iäkästä naista, jolla on kirja edessään avattuna pöydälle.

Millaista on vanhuus tämän päivän Suomessa? Kerro tarinasi SKS:lle!

Nuori nainen ja mies katsovat ja kuuntelevat iäkästä naista, jolla on kirja edessään avattuna pöydälle.
Kuva: Pinja Nikki.

Juuri käynnistynyt muistitietokeruu Vanhuus monin silmin kutsuu kaiken ikäisiä kirjoittamaan ajatuksiaan ja kokemuksiaan ikääntyneiden elämästä Suomessa.

Suomessa asuu tällä hetkellä noin 1,3 miljoonaa yli 65-vuotiasta. Ihmiset elävät nykyisin yhä pidempään, osa jopa yli 100-vuotiaiksi. Meitä ihmisiä on monenlaisia ja kaikilla ikääntyneilläkin on oma tarinansa.

Millaista on vanhuus tämän päivän Suomessa? Millaisia tunteita ikääntymiseen ja vanhuuteen liittyy? Millaiseksi kuvittelet oman vanhuutesi? Millaisia kokemuksia ja tarinoita sinulla on isovanhemmistasi tai muista ikääntyvistä ja vanhoista ihmisistä? Kerro meille, millaisia ajatuksia sinulla on vanhuudesta! Keruu on suunnattu kaikille iästä riippumatta, mutta erityisesti toivomme koululaisten, 5.–9.-luokkalaisten, sekä yli 65-vuotiaiden näkemyksiä.

Vastaa 31.10.2025 mennessä ja voita kirjapalkintoja!

Vanhuus monin silmin -keruun järjestävät Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLI ry ja Suomalaisen Kirjallisuuden Seura yhteistyökumppaninaan Opetushallitus. Edellisen kerran nuorten ja vanhojen ihmisten näkemyksiä ikääntyvien elämästä koottiin vuonna 1985. Kirjoituskilpailun tavoitteena oli aktivoida keskustelua ikääntymisestä ja vanhoista ihmisistä.

Vastaukset arkistoidaan SKS:n arkistoon, sähköisinä saapuneet myös Tietoarkistoon. Tiedotamme keruun tuloksista keväällä 2026 ja arvomme kaikkien kirjoituksensa lähettäneiden kesken kirjapalkintoja.

Oletko opettaja ja haluat kerätä oppilaiden ajatuksia vanhuudesta?

Haluatko tietää keruusta lisää? Ota yhteyttä SKS:n arkistoon!

Keruut

Arkisto

+358 201 131 240

Mitä mieltä olit tästä jutusta?

Kiitos vastauksestasi!
Kiitos vastauksestasi.

Mitä mieltä olit tästä jutusta – Herättää kysymyksiä

Kerro meille ajatuksistasi

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
Kiitos vastauksestasi

Vastaa muistitietokeruisiin

Ihmisiä lukemassa pöytien äärellä kirjastossa.

Itsenäisen Suomen tieteen historia

Vastausaikaa jatkettu vuoden 2024 loppuun! Tieteentekijä! Kerro elämästäsi ja ympäristöstäsi tieteen ja tutkimuksen maailmassa 31.12.2024 mennessä. Keruu on osa laajempaa Itsenäisen Suomen tieteen historia -hanketta.

Ihmisiä heittämässä tähdenmuotoisia konfetteja ilmaan.

Juhlat elämässäni

Mitä juhlia sinä vietät? Millaiset juhlaperinteet ovat sinulle tärkeitä ja rakkaita? Kerro sinulle tärkeimmästä vuoden kierron juhlasta tai juhlista. Vastaa 31.1.2025 mennessä.

Sininen ja punainen törmäilyautolelu. Kuljettajilla vihaiset ilmeet.

Kokemuksia vihapuheesta

Keräämme kokemuksia ja näkemyksiä vihapuheesta. Miltä sen kohtaaminen, vastaanottaminen tai tuottaminen tuntuu. Mikä vihapuheen tuottamista motivoi? Miten se vaikuttaa uhreihinsa? Mitä se saa aikaan? Kerro kokemuksistasi 31.1.2025 mennessä!

Nainen turkoosissa uimapuvussa hymyilee kameralle avannosta ja pitää kiinni puutikkaista. Avannon vasemmalla reunalla palaa kynttilälyhty.

Luonnonvesiuinti

Kerro meille luonnonvesissä uimiseen liittyvistä kokemuksistasi! Vastausaikaa on 15.8.2025 asti. Arvomme kaikkien vastaajien kesken kirjapalkintoja.

Akvarellimaalaus. Lintuja sinisellä taivaalla ja istumassa puhelinlangalla.

Kuultava tulevaisuus

Kerro meille, missä on mieleesi jäänyt äänimaisema, miksi se on sinulle tärkeä tai miksi olet kiinnittänyt siihen huomiota. Entä millainen on tulevaisuuden äänimaisema? Vastaa 30.4.2025 mennessä. Arvomme vastaajien kesken kirja- ja äänitepalkintoja.

Nuori nainen ja mies katsovat ja kuuntelevat iäkästä naista, jolla on kirja edessään avattuna pöydälle.

Vanhuus monin silmin

Kerro meille, millaisia ajatuksia sinulla on vanhuudesta! Vastaa 31.10. mennessä. Arvomme kaikkien kirjoituksensa lähettäneiden kesken kirjapalkintoja.

Uutiset ja puheenaiheet

31.1.2025 - Blogi

Voiko kalevalamittaisia runoja käyttää esihistoriallisen arkeologisen aineiston täydentämiseen?

29.1.2025 - Uutiset

SKS hakee arkistotutkijaa ja kirjastosihteeriä

Placeholder image
24.1.2025 - Blogi

Yksityiskirjeistä tutkimusaineistoksi – tapaus Valev Uibopuu ja Tuuli Reijonen