Säveltäjänaisten piiloon jäänyt perintö ensimmäistä kertaa esiin – Uutuuskirja muuttaa käsitystämme naisista Suomen säveltaiteessa

Naiset ovat aina luoneet musiikkia. Säveltävät naiset ovat kuitenkin jääneet piiloon sukupuolensa takia. Miltä Suomen musiikin historia näyttää naisten näkökulmasta? Laajaan arkistotutkimukseen perustuva teos Sävelten tyttäret avaa ennennäkemättömän kuvan säveltäjänaisten soivaan perintöön.

Sävelten tyttäret esittelee 126 historiallista suomalaista säveltäjänaista. Nämä unohduksiin jääneet naiset olivat aikanaan tunnettuja tai muuten kiinnostavia musiikin tekijöitä, ja moni kuului kulttuuri- ja vaikuttajasukuihin Edelfeltistä Nervanderiin. Suurinta osaa heistä ei silti ole koskaan aiemmin huomioitu musiikin historiankirjoituksessa.

Keitä nämä säveltävät naiset olivat ja mitä he sävelsivät? Miten heidän elämänsä punoutuvat Suomen ja Euroopan kulttuurihistoriaan sekä yhteiskunnallisiin kehityskulkuihin? Susanna Välimäen ja Nuppu Koivisto-Kaasikin laajaan arkistotutkimukseen perustuva teos avaa ennennäkemättömän kuvan säveltämisen historiaan Suomessa.

Uudesta näkökulmasta Suomen musiikin historiaa tarkasteleva teos korjaa naisten säveltämistä koskevia virheellisiä käsityksiä ja nostaa esiin suomalaisten säveltäjänaisten perinnön. Samalla se tuo esiin naisliikkeen ja muiden yhteiskunnallisten aatteiden vaikutuksen muusikkonaisten toimintaan sekä musiikin harjoittamisen merkityksen naisten henkisen, taiteellisen ja ammatillisen työn historiassa.

Olen soittanut pianoa kuusivuotiaasta alkaen, joten miksi en olisi oppinut myös säveltämään.

Ester Melander

Susanna Välimäki ja Nuppu Koivisto-Kaasik
Sävelten tyttäret. Säveltävät naiset Suomessa 1800-luvulta 1900-luvulle
ISBN 978-951-858-596-4
Historiallinen Arkisto 154
SKS 2023
Sisällysluettelo
Ilmestynyt.

Lisätietoja, arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt

Tiedekustantamo

Kirjaehdotukset ja tiedustelut

Kirjojen arvostelukappaleet ja kirjailijoiden haastattelupyynnöt

Mitä mieltä olit tästä jutusta?

Kiitos vastauksestasi!
Kiitos vastauksestasi.

Mitä mieltä olit tästä jutusta – Herättää kysymyksiä

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.

Kerro meille ajatuksistasi

Kiitos vastauksestasi

Tuoreita tiedekirjoja

Contested Knowledge. Political Dimensions of European Ethnology and Folklore Studies in Post-War Europe

Toimittaneet Konrad J. Kuhn, Hanna Snellman ja Lauri Turpeinen

Expressions and Impressions. Personal and Communal Aspects of Traditional Singing

Toimittaneet Mari Väinä ja Taive Särg

Unelmatehdas Kulosaaressa. Fennada-Filmi Oy:n tarina

Toimittaneet Kimmo Laine, Minna Santakari, Juha Seitajärvi, Outi Hupaniittu, Tommi Römpötti ja Jaakko Seppälä

Living Lament. Explorations in Shifting Ideologies

Toimittaneet Viliina Silvonen ja Eila Stepanova

Empiirinen kirjallisuuden ja lukemisen tutkimus. Menetelmiä ja käytäntöjä

Toimittaneet Anna Ovaska, Kaiju Harinen, Eevastiina Kinnunen, Toni Lahtinen, Olli Löytty ja Roosa Suomalainen

Shipping and Commodity Flows in the Late Eighteenth-Century Baltic

Yrjö Kaukiainen

Sanovat syntaksiksi. Aineistopohjaisia tutkimuksia murteiden lauseopista

Toimittaneet Milla Uusitupa, Hannele Forsberg ja Maria Vilkuna

Pyhä Birgitta ja birgittalaisuus myöhäiskeskiajan Suomessa

Toimittaneet Anna-Stina Hägglund ja Sofia Lahti

Uutiset ja puheenaiheet

13.5.2026 - Uutiset

SKS hakee tutkijaa

Placeholder image
12.5.2026 - Blogi

Mureneva kaanon ja muita ajatuksia Lönnrotin käsikirjoituksista

Kalevala – elävä eepos -sivuston kuvitusta. Kuva: Jenna Kunnas.
8.5.2026 - Uutiset 1

Nuorten Kalevala-tulkinnoissa Ilmatar loikoilee kylpyammeessa ja sotkana toimii ruokalähettirobotti – Elävä Kalevala -kilpailu on ratkennut